Hunt The Front

Joiner Visits Victory Lane at The Hornet's Nest
WoO Weekend Action Takes the Team to Tennessee
HTF Takes Aim on Cotton Pickin' Weekend
Joiner Visits Victory Lane at The Hornet's Nest

Joiner Visits Victory Lane at The Hornet's Nest

10/1/2022 -
Joseph Joiner returned to his winning ways on Friday night aboard his Base Racing Fuel No. 10 Langenfelder Mechanical Contractors / Three Trade Consul
WoO Weekend Action Takes the Team to Tennessee

WoO Weekend Action Takes the Team to Tennessee

9/24/2022 -
Joseph Joiner and the Hunt The Front gang traveled to Boyd's Speedway (Ringgold, Ga.) on Friday night to kick off a doubleheader with the World of Out
HTF Takes Aim on Cotton Pickin' Weekend

HTF Takes Aim on Cotton Pickin' Weekend

9/15/2022 -
Hunt The Front rolled into Magnolia Motor Speedway on Thursday to kick off the 2022 edition of the Cotton Pickin' 100. The three-day swing opened with
8/8/2022 - Gondik Law Speedway

8/8/2022 - Gondik Law Speedway

Superior, WI

Classes

  • Dirt Super Late Models42 entries
    • XR Super Series,XR Events

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Joseph Joiner

Joseph Joiner

Milton, FL

Dirt Super Late Models Start Finish +/-
A Feature 3 5 -2
Heat 2 1 1 -
Qualifying Group A 15.611 2 8

Dirt Super Late Models

40 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Shane Clanton Shane Clanton Zebulon, GA Zebulon, GA -
2 2 76 Brandon Overton Brandon Overton Evans, GA Evans, GA -
3 8 44 Chris Madden Chris Madden Gray Court, SC Gray Court, SC 5
4 5 7 Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 1
5 3 10J Joseph Joiner Joseph Joiner Milton, FL Milton, FL -2
6 6 49 Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
7 12 32 Bobby Pierce Bobby Pierce Oakwood, IL Oakwood, IL 5
8 7 25F Jason Feger Jason Feger Bloomington, IL Bloomington, IL -1
9 10 58 Ashton Winger Ashton Winger Senoia, GA Senoia, GA 1
10 9 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL -1
11 13 97 Cade Dillard Cade Dillard Robeline, LA Robeline, LA 2
12 11 B1 Brent Larson Brent Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
13 18 157 Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN 5
14 14 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
15 15 111V Max Blair Max Blair Centerville, PA Centerville, PA -
16 4 10 Garrett Smith Garrett Smith Eatonton, GA Eatonton, GA -12
17 17 8 Kyle Strickler Kyle Strickler Mooresville, NC Mooresville, NC -
18 19 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
19 21 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
20 24 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 4
21 DNF 22 99B Boom Briggs Boom Briggs Bear Lake, PA Bear Lake, PA 1
22 DNF 23 17SS Brenden Smith Brenden Smith Dade City, FL Dade City, FL 1
23 DNF 16 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -7
24 DNF 20 44N Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -4
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 8 Kyle Strickler Kyle Strickler Mooresville, NC Mooresville, NC 3
2 1 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -1
3 2 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -1
Top 3 transfer
4 3 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -1
5 6 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 1
6 5 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -1
7 7 14G Joe Godsey Joe Godsey Bedford, IN Bedford, IN -
8 8 28M Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
9 10 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 1
10 9 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -1
11 11 38 Thomas Hunziker Thomas Hunziker Bend, OR Bend, OR -
12 12 17J Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -
DNS 13 87 Trevor Wilson Trevor Wilson Superior, WI Superior, WI -
12 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 157 Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN 2
2 1 44N Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
3 2 99B Boom Briggs Boom Briggs Bear Lake, PA Bear Lake, PA -1
Top 3 transfer
4 5 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
5 7 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 2
6 6 19R Ryan Gustin Ryan Gustin Marshalltown, IA Marshalltown, IA -
7 4 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -3
8 9 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
9 10 99A Andy Boozel Andy Boozel Clymer, NY Clymer, NY 1
10 8 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN -2
11 DNF 13 17SS Brenden Smith Brenden Smith Dade City, FL Dade City, FL 2
DNS 11 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI -
DNS 12 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI -
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Shane Clanton Shane Clanton Zebulon, GA Zebulon, GA -
2 3 7 Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 1
3 5 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL 2
4 4 97 Cade Dillard Cade Dillard Robeline, LA Robeline, LA -
Top 4 transfer
5 2 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -3
6 8 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 2
7 6 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -1
8 7 14G Joe Godsey Joe Godsey Bedford, IN Bedford, IN -1
9 9 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
10 10 38 Thomas Hunziker Thomas Hunziker Bend, OR Bend, OR -
DNS 11 87 Trevor Wilson Trevor Wilson Superior, WI Superior, WI -
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10J Joseph Joiner Joseph Joiner Milton, FL Milton, FL -
2 3 25F Jason Feger Jason Feger Bloomington, IL Bloomington, IL 1
3 4 B1 Brent Larson Brent Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 1
4 6 111V Max Blair Max Blair Centerville, PA Centerville, PA 2
Top 4 transfer
5 2 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -3
6 5 8 Kyle Strickler Kyle Strickler Mooresville, NC Mooresville, NC -1
7 9 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 2
8 8 28M Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
9 7 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -2
10 10 17J Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 76 Brandon Overton Brandon Overton Evans, GA Evans, GA -
2 2 49 Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA -
3 4 58 Ashton Winger Ashton Winger Senoia, GA Senoia, GA 1
4 3 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
Top 4 transfer
5 9 44N Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 4
6 5 157 Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN -1
7 7 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -
8 8 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -
9 DNF 10 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
DNS 6 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI -
DNS 11 17SS Brenden Smith Brenden Smith Dade City, FL Dade City, FL -
10 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10 Garrett Smith Garrett Smith Eatonton, GA Eatonton, GA -
2 3 44 Chris Madden Chris Madden Gray Court, SC Gray Court, SC 1
3 2 32 Bobby Pierce Bobby Pierce Oakwood, IL Oakwood, IL -1
4 5 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
Top 4 transfer
5 6 99B Boom Briggs Boom Briggs Bear Lake, PA Bear Lake, PA 1
6 7 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 4 19R Ryan Gustin Ryan Gustin Marshalltown, IA Marshalltown, IA -3
8 9 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN 1
9 DNF 8 99A Andy Boozel Andy Boozel Clymer, NY Clymer, NY -1
DNS 10 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI -

Qualifying Group A

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 25 Shane Clanton Shane Clanton Zebulon, GA Zebulon, GA 15.423
2 10 10J Joseph Joiner Joseph Joiner Milton, FL Milton, FL 15.611
3 2 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 15.720
4 11 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 15.809
5 20 7 Ricky Weiss Ricky Weiss Headingley, MB Headingley, MB 15.840
6 15 25F Jason Feger Jason Feger Bloomington, IL Bloomington, IL 15.857
7 14 97 Cade Dillard Cade Dillard Robeline, LA Robeline, LA 15.866
8 21 B1 Brent Larson Brent Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 15.869
9 13 18 Shannon Babb Shannon Babb Moweaqua, IL Moweaqua, IL 15.881
10 9 8 Kyle Strickler Kyle Strickler Mooresville, NC Mooresville, NC 15.924
11 4 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 15.960
12 8 111V Max Blair Max Blair Centerville, PA Centerville, PA 15.988
13 3 14G Joe Godsey Joe Godsey Bedford, IN Bedford, IN 16.051
14 5 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 16.133
15 12 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 16.248
16 7 28M Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 16.277
17 1 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 16.312
18 17 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 16.357
19 18 38 Thomas Hunziker Thomas Hunziker Bend, OR Bend, OR 16.480
20 16 17J Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI 17.184
21 19 87 Trevor Wilson Trevor Wilson Superior, WI Superior, WI

Qualifying Group B

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 76 Brandon Overton Brandon Overton Evans, GA Evans, GA 15.508
2 11 10 Garrett Smith Garrett Smith Eatonton, GA Eatonton, GA 15.572
3 5 49 Jonathan Davenport Jonathan Davenport Blairsville, GA Blairsville, GA 15.694
4 1 32 Bobby Pierce Bobby Pierce Oakwood, IL Oakwood, IL 15.820
5 8 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 15.883
6 16 44 Chris Madden Chris Madden Gray Court, SC Gray Court, SC 15.888
7 12 58 Ashton Winger Ashton Winger Senoia, GA Senoia, GA 15.915
8 20 19R Ryan Gustin Ryan Gustin Marshalltown, IA Marshalltown, IA 15.996
9 19 157 Mike Marlar Mike Marlar Winfield, TN Winfield, TN 16.012
10 4 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 16.161
11 18 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 16.208
12 21 99B Boom Briggs Boom Briggs Bear Lake, PA Bear Lake, PA 16.233
13 3 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 16.326
14 14 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 16.351
15 6 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 16.507
16 13 99A Andy Boozel Andy Boozel Clymer, NY Clymer, NY 16.522
17 10 44N Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 16.582
18 9 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN 16.640
19 17 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 16.653
20 15 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 16.963
21 7 17SS Brenden Smith Brenden Smith Dade City, FL Dade City, FL

News

2022 Season
Joiner Fifth in XR Super Series at Gondik

Joseph Joiner was back behind the wheel on Monday night with a trip to Gondik Law Speedway (Superior, Wisc.) for the $20,000-to-win XR Super Series Super Late Model event. Forty-two entries took part...

Langenfelder Mechanical Contractors
Trading Paints
The Law Offices of Cole  Davis
Three Trade Consultants
Dirt Track Bank
Capital Race Cars
Penske Racing Shocks
Base Racing Fuel
QA1 Shocks
DirtCarLift
Wehrs Machine
Jones Racing Products
Go Lithium
Schoenfeld Headers
MyRacePass